Kalmistulkäimine ei ole enamike inimeste jaoks igapäevane tegevus, mõtlesime teha väikese kokkuvõtte, mida võtta kaasa ja milleks valmistuda, kui lähete ise surnuaeda.
1. Kuna sageli on kalmistulkäik ühendatud mõne muu käiguga, siis tasub meelespidada, et sõltuvalt aastaajast võib hauahooldus olla küllaltki ajamahukas ning lisaks saavad tolmuseks või mustaks/mullaseks nii riided kui käed. Seega varuge aega ja võimalusel hoidke teine paar jalanõusid või ka pluus käepärast. Just praegu, kevad-suvel, on olukord, kus kõik tolmab ja soojad ilmad panevad ka küllaldaselt higistama.
2. Hoidke kotis sääsetõrjevahend. Kui seda kaasas ei ole, siis on kalmistulkäik tõeline piin. Vaid lauspäikese käes olevad hauaplatsid on sääsevabad, kuid iga varjulapike toob need tüütud tegelased hordidena kohale. Üks parimaid sääsetõrjevahendeid on matkatarvete poest saadav Ben's Max, aga apteegikaubast on hea ka Diffusil. Loodulikud eeterlikud õlid on samuti abiks, ise saab kokku segada spreipudelisse tõrjevahendi sidrunheina-, tsitronella-, teepuu-, lavendli- ja rosmariiniõlist. Kuigi rohimistöid oleks praktilisem teha tumedate riietega, siis kuna sääskedele meelivad just mustad, tumesinised ja punased toonid, soovitame kalmistule minna heledates lohvakamates riietes.
3. Mõnelpool on hauaplatsile teinud pesa või siis kasutavad seda käiguteena sipelgad. Siin peab igaüks ise mõtlema, kas kaitseb mingil viisil sipelgate eest ennast või laseb neil vabalt tegutseda.
4. Kui maakalmistutel on tihti olemas tööriistad, kastekannud ja muu taoline, siis paljudes kohtades nii siiski ei ole. Seetõttu tasub väike, 30cm pikkune reha, hoida alati kaasas ja samamoodi prügi jaoks kott, mida oleks mugav taaskasutada. Meie kasutame suuri Jyski kotte, ent kui üks selline kott ääreni täis panna, siis selle tassimine pole enam igaühele jõukohane. Kuival ajal on eelnevalt vaja ka mõelda, kuidas taimedele vett kannate. Igasuguste plastist potsikute jätmine ei ole tegelikult enamusel kalmistutest lubatud, kuid praegu veel ei ole neid ka eemaldatud. Ilmselt me jõuame mõne aastaga sinnamaale, kus kalmistu keskkonda mittekuuluvad esemed saavad kalmistuhaldaja poolt ära visatud. Selle eeldus muidugi on, et kalmistu haldaja peaks siis ise võimaldama tööriistade laenutamist.
5. Kui hooldataval hauaplatsil on hekk või muru, siis võiks kaasas olla ka ühe või teise lõikamiseks kas käärid või akutööriistad. Muidugi saab kõike ka kätega teha, aga olenevalt hooldatava ala mahukusest võib see mõnikord siiski olla liiga suur töö. Kuna meie ei tea kunagi, mis meid ees ootab, siis peame alati kõik töövahendid endaga kaasas kandma. Enda lähedase hauaplatsiga on lihtsam - täpselt on teada, mis ees ootab ning millised tööriistad on abiks. Teine elu lihtsamaks tegev akutööriist on puhur - lihtsam Makita puhur maksab natuke alla 100€, ent killustikuga platside hooldamisel on asendamatu abiline.
6. Hauaplaadi ning hauakivide läikima löömiseks piisab mikrokiudlapist ja vähesest veest ning rohelisest seebist. Kindlasti ei tohiks kasutada ka kõige suurema mustuse korral terasharjasid, see kahjustab materjali ning muudab hauakivi ilmastikuoludele vastuvõtlikumaks. Tugevama mustuse korral aitab küll tugevam harjamine, aga seda ei tohi iga materjali puhul teha. Tähti saab värskendada kivivärviga, soovitame pehme aluse põlvede alla panna ja kaasa võtta erinevas suuruses pintsleid, nokitsemist jagub mitmeks tunniks. Kindlasti tasub pind enne korralikult ära töödelda/puhastada, et värv korralikult püsima jääks. Tähelepanu peab pöörama ka mikropragudele tähtede ümber ning nende olemasolul peab värvi konsistents olema piisavalt paks, et tähed laiali ei valguks ja üldmulje lohakaks ei jääks. Oleme isegi kuulnud, et kasutatakse markereid, kuid tulemus ei ole pikaajaline ning tuleks regulaarselt üle teha.
Kui aga soovite kalmistul käia nii, et kõik on korras ja teie toote vaid küünlad, siis oleme abiks kõikjal Eestis meie.